Chiropraktyka

Co ma wpływ na ból kręgosłupa?

kregNa ból kręgosłupa i stawów wpływa wiele czynników. Przede wszystkim spędzanie wiele godzin przed komputerem w niewłaściwej pozycji, nadmierne obciążanie kręgów, wady postaw u dzieci czy urazy odniesione podczas uprawiania sportu lub w wypadkach. Okazuje się też, że nasz organizm reaguje bólem na nadmierny kontakt z tzw. stresem mechanicznym i psychicznym. Jest to tzw. proces somatyzacji. Polega na tym, że obciążona psychika przesyła negatywne sygnały do naszego organizmu. Mięśnie i stawy reagują bólem. Nazywa się to stresem mechanicznym.

Wiele osób nie ma nawet świadomości tego, że ich jedna noga jest krótsza. To może być powodem wielu problemów. Tymczasem pozbycie się ich nie jest wcale takie trudne. Dużym kłopotem jest natomiast skolioza u dzieci. Ważne jest to, by rodzice ustrzegli przed nią swoje pociechy. Kiedy jest w umiarkowanym stadium, można ją jeszcze wyleczyć. Później jest jednak znacznie gorzej, a skutki mogą być bardzo bolesne.

Jak lokalizuje się źródło bólu?

bolPrzede wszystkim, najpierw ustala się przyczynę pojawienia się bólu. Niezykle istotną rzeczą jest wykonanie specjalistycznych testów ortopedycznych i neurologicznych. Najlepiej, gdy mamy do dyspozycji zdjęcie rentgenowskie.

Kiedy już zlokalizujemy źródło bólu, wyjaśniamy pacjentowi skąd i dlaczego ono tam się pojawiło. To bardzo ważne podczas prowadzenia terapii. Osoba, która dokładnie wie, co jej dolega z większą świadomością unika niepożądanych ruchów.

Jakimi metodami leczy chiropraktyk?

Terapia dzieli się na dwa etapy: manualną i elektroterapię. Główną metodą są zabiegi wykonywane za pomocą rąk. Nie używa się żadnych tabletek i skalpeli. Chiropraktyka jest dziedziną medycyny, która łączy w sobie nauki o systemie mięśniowym, szkieletowym i neurologicznym człowieka. Okazuje się, że wszystkie na siebie oddziałują zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Dlatego w leczeniu korzysta się z tej zasady. Przede wszystkim stosujemy kompleksowe metody manualne zgodne z zaleceniami ministerstwa zdrowia w Kanadzie: metody „dywersyfikowane CMCC”. W razie potrzeby wprowadza się także terapię laserową. Z góry zastrzega się, że mamy do czynienia z medycyną manualną, na skutki trzeba więc trochę poczekać. Jednak z reguły co najmniej 50-procentową poprawę odczuwa 80% a nawet 90% pacjentów już po kilku zabiegach.

W jakich celach wykorzystywane są lasery?

OLYMPUS DIGITAL CAMERATak zwany „zimny” laser ma zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń; między innymi:
Leczenie ran – zwłaszcza pooperacyjnych, pourazowych lub spowodowanych cukrzycą. Laser przyśpiesza remodelowanie blizn dając bardziej akceptowany rezultat kosmetyczny.

Leczenie uszkodzeń tkanek miękkich włączywszy pourazowych, zapalnych, spowodowanych przeciążeniem lub naderwaniem wiązadeł, mięśni kurczowych, zapalenie kaletki i innych częstych urazów. Laser przyśpiesza leczenie powyższych urazów.

Redukcja bólu – włączywszy bóle spowodowane stanami zapalnymi i chronicznymi.
ObrazekChoroby zapalenie stawów – zapalenie kości i stawów, wtórne do chorób degeneracyjnych dysków międzykręgowych, zapaleń reumatoidalnych stawów i innych gośćcowych.

Chiropraktyka

Chiropraktyka jest naturalną, alternatywną metodą leczenia w stosowaniu lekarstw i chirurgii. Głównym celem terapii jest ustalenie optymalnego stosunku między funkcją stawów, mięśni i systemu nerwowego (schorzeń mięśniwo-szkieletowo-nerwowych) oraz efektu tych schorzeń na ogólny stan zdrowia. Schorzenia kręgosłupa są w szczególnym centrum uwagi.

Główną metodą leczenia jest manipulacja (przesunięcie stawów poza fizjologiczną barierę). Zabiegi również obejmują fizykoterapię, program ćwiczeń terapeutycznych, edukację pacjenta, modyfikacje stylu życia i przepisywanie wkładek ortopedycznych. Istotnym elementem terapii jest ogólna, prewencyjna promocja zdrowotna i wczesny powrót do pełnej aktywności po wypadkach.

Unormowania prawne

Ministerstwo Zdrowia w Kanadzie i wielu innych krajów ustanowiło przepisy rekomendujące tradycyjne metody chiropraktyczne w leczeniu bólów niższego kręgosłupa. Komisje rekomendacyjne złożone były z lekarzy medycyny i chiropraktyki.

Eksperci z wielu dziedzin medycyny podsumowali obecne dowody naukowe specjalnie rekomendując manipulacje na kręgosłupie szyjnym pacjentom z bólami szyi i głowy włącznie z przypadkami powypadkowymi.

Kilka lat temu Światowa Federacja Chiropraktyczna reprezentująca lekarzy chiropraktyków z 60 krajów została włączona do Światowej Organizacji Zdrowia jako oficjalny członek. Chiropraktyka została również włączona do następujących organizacji: Światowej Federacji Neurologów, Międzynarodowej Organizacji Nauk Medycznych.